Sucho je problémem nejen dnes, ale hlavně v budoucnu
O suchu se v naší zemi mluví hlavně posledních zhruba 5 let. Někteří mají pocit, že by sucho mohlo trvat do nekonečna, ale nemusí tomu tak nutně být. Je velmi pravděpodobné, že příjdou roky bohatší na vodu a příjde i opačný problém, povodně. I to patří ke zdejšímu klimatu. Oteplování země působí to, že v našem kraji bude docházet k větším extrémům. Po letech sucha, mohou přijít období většího množství vody. Případně silné bouřky, které se v posledních letech více a více objevují v pozdějších hodinách. A to také nebylo zvykem.
Přesto lze předpokládat, že problémy se suchem ještě porostou. Za dalších 10, 20 let tento problém může být větší než ho vnímáme teď. A je třeba se na to připravit.
Jak připravit svou zahradu na sucho?
Není to snadné. Nemáte-li k dispozici studnu s dostatkem vody, budete to mít ještě těžší. Osobně máme studnu s malým množstvím vody. Řešením bylo uvést do provozu složitejší systém.
- sbíráme dešťovou vodu
- postupně nádrže doplňujeme vodou ze studny
- zahradu zalýváme primárně kapkovou závlahou
Někdo by si pomyslel, že automatická kapková závlaha je jen pro lenochy. Ale není tomu tak. Primárně tím šetříte vodu. Spotřebujete méně vody a ještě ji dáte tam, kde je to zapotřebí. Zalývání konví nebo hadicí vám spousta vody uteče jinam, kde to ani není zapotřebí.
Náklady na vybudování tohoto systému byly minimální. Nejdražší na tom bude ona nádrž.
Bez sbírání dešťové vody to v budoucnu asi nepůjde. Jistě jsou oblasti, kde prší minimálně. Přesto i zde je ku prospěchu věci mít připravenou nádrž, do které přiteče voda i z lokální bouřky. Tyto bouřky většinou přinesou v krátkém čase větší množství vody, které však odteče pryč. I během krátké bouřky však můžete kubík vody nasbírat. Navíc lze předpokládat, že se časem objeví i více regulací na používání studen (pouze domněnka).
Stromy jsou pomocníci, snížíte výpar
Další pomocí se suchem je snížení výparu. Toho docílíte tak, že na svém pozemku vysadíte stromy, tedy pokud již pozemek není kompletně pokryty stínem. Stromy jsou obecně prospěšné v boji proti suchu. Nejenže snižují teplotu, ale také snížují erozi. Pokud město vysází v určité oblasti více stromů (vznikne tak např. malý parčík) může být na takovém místě teplota i o 5 stupňů nižší, než na místech bez stromů. Nedávno vyšla studie, která uvádí, že pokud městskou čtvrť pokryje stín stromů až ze 40%, je na takovém sídlišti o několik stupňů nižší teplota.
Stromy stíní a dýchají (zvyšují vlhkost vzduchu). Tím bude na vaší zahradě příjemněji než tam, kde stromy nejsou. Přesně opačně se chovají lidské stavby. Silnice, chodníky, dlážděné plochy jsou vynikajícím pohlčovačem tepla. Takže se přes den rozpalují. V noci pak z těchto lidských staveb sálá teplo do okolí, takže i noc je teplejší.
Protože stromy rostou i několik let, je zapotřebí s tím začít co nejdříve. I města by měly více sázet stromy, protože za dalších 20 let může být ve městě nepříjemné bydlení.