Pěstování cuket, jak na to?
Cuketa je velmi vděčná zelenina. Patří do čeledi tykvovitých rostlin. Její původ šahá do daleké Střední Ameriky. Ovšem za cuketu, jak ji známe my, vděčíme Itálii. V této zemi je také cuketa velmi oblíbenou v místní kuchyni. Ono i název cuketa pochází z italského "zucchine".
Pěstování cuket
Pokud se rozhodnete o výsadbu cuket ze semen, měli byste s tím začít právě nyní, tedy počátkem května. Je nejlepší je sadit na chráněném místě a to na výhřevném místě. Tím nemyslíme na slunném místě. Cuketa má ráda teplo, proto je nutné zajistit, že nezmrzne. Letos tzv. "zmrzlí" dostojí své pověsti a teplota prudce spadne. Bude lepší, pokud již máte venku sazenice, je chránit. V případě, že máte sazenice ještě ve skleníku, nechte je tam ještě pár dnů. Ke konci týdne by opět mohlo dorazit teplé počasí a již snad teploty nám vydrží.
Cuketa potřebuje dostatek vláhy a živin. A také prostoru. Sice ji můžete pěstovat i v nádobách, ale je třeba pamatovat, že je zapotřebí mít velkou nádobu. Na záhonu je zapotřebí si pohlídat škůdce. Hlavně slimáci a jemu podobní si rádi pochutnávají na plodech i květech cuket. Osvědčilo se nám cukety umístit tak, aby bylo dobře vidět, zda rostlinu nějaký slimák neohrožuje. To znamená kolem rostliny vytrhat trávu či plevel, případně ji něčím ohraničit. Mezi další škůdce patří mšice, které přenáší virovou mozaiku. A pokud se na rostlině objeví šedivý povlak, bude nutné se podívat, zda se nejedná o plíseň okurkovou.
Některé cukety rostou do "keříčku", jiné se naopak plazí. Plody sklízíme pokud dorostou na zhruba 15cm. Někdo je má raději "mladší". Sklízí tedy dříve.
Aby byla úroda veliká, nezapomeňte na hnojení.
Už se vám stalo, že rostlina měla plno květů, ale neplodila? Nám ano. Důvodem bylo, že chyběli opylovači. Ten rok si u nás zřejmě vzali dovolenou (kdežto otravný hmyz jako vosy či komáři, pracovali dál). Pokud se tedy objevují květy, ale ne plody, můžeme opylovat rostlinu sami malým štětečkem.
Pokud je sucho, může rostlinu napadnout plíseň okurková. Prevenci proti této nemoci je pravidelná zálivka a vlhkost. Listy s šedivým povlakem ihned odstraňte a dejte rostlině dostatek vody. Určitě ji to pomůže.