Chov slepic - zima
Slepice přes zimní období potřebují kurník - nejlépe zateplený. Jelikož snášení vajec je energeticky velmi náročný proces, nosnice potřebují neustálý přístup k čisté vodě a pravidelné výživné krmení. Během zimy se mění slepicím požadavky na jídlo. V zimě je důležité přidat do jídlelníčku více sacharidů.
- Kukuřičná zrna - celá zrna kukuřice nebo ideálně kukuřičný šrot dodá slepicím dostatečný příjem sacharidů a tedy energie, kterou v zimě potřebují víc než v létě. Když slepice tráví kukuřici, jejich trávicí systém se dostává do práce a to vytváří teplo uvnitř těla slepic .
V zimě počítejte cca 160 g krmiva pro jednu nosnici za den. Nezapomeňte vyměnit zamrzlou vodu v napáječkách.
Jak zateplit kurník
Ne každá izolace je totiž tou správnou volbou, pokud ji chcete umístit právě do kurníku mezi hejno pobíhajících slepic a kohouta. Z čeho je v tomto případě dobré vybírat?
- Polystyren
- Palubky
- Sláma
- Vata
Ovlivňování vlastností vajec
Ovlivníme to tak, že slepicím umožníme pást se na zelené trávě, přičemž jim dokŕmnej dávky doplníme krmivo s obsahem přírodních barviv - kukuřice, jetele, kopřivy, mrkve či červené řepy. Kukuřici můžeme sešrotovat na šrotovníku, zlepšíme tak její využitelnost.
Chybějící nebo křehké skořápky
Tenké, křehké, popraskané nebo dokonce chybějící skořápky vajec mohou být příčinou poruchy vejcovodů, ale většinou jde o nedostatek minerálních látek v potravě. Věděli jste, že nosnice uloží do vaječných skořápek za rok 30- až 40-krát více vápníku, než je obsaženo v jejím kostře? Pevnost skořápky můžeme zlepšit přidáním vysušených a podrcených vaječných skořápek do krmiva nebo podáváním přípravku Kombisol D3, který je určen pro zvířata se zvýšenou potřebou vitamínu D3.
V zimě do výběhu?
Pokud výběh není krytý a nasněžilo, většině slepic se do něj chtít nebude. Naopak, není-li příliš tuhý mráz, do krytého výběhu, nebo pokud odhrnete sníh, venku se pustí rády. Pokud není příliš silný mráz, je možné slepice pouštět do výběhu bez omezení, je ale potřeba jim umožnit, aby se mohly vrátit do chráněného prostředí kurníku. Vchod do výběhu by taky neměl působit zbytečné ztráty tepla v kurníku. Tuhé zimy dobře snášejí české slepice, rýnské slepice a šumavanky, velmi otužilé jsou i sasexky, do chladnějších oblastí jsou určeny oravky i orpingtonky. Také hedvábničky si s chladem velmi dobře poradí.
Špatně zimu snášejí hamburčanky, u vlašek, minorek, leghornek i dalších plemen s velkými hřebeny hrozí omrzání hřebenů. Choulostivá je většina bojových a původních zakrslých plemen.